Himmelfart

Den er jo lige om hjørnet – julen

himmelfart

Den er jo lige om hjørnet - julen

Forleden var der en af mine kolleger, der sagde, at vi da hellere måtte se at få styr på årets julefrokost. Til at starte med kiggede jeg bare mærkeligt på hende og spurgte om hun havde tabt sutten. Der var jo LANG tid til jul. Men så var det lige, at hun fortalte mig, at vi om mindre end to måneder ville være december. Så tabte jeg sutten.

Men det er egentlig ikke nogen overraskelse, for hun plejer at have styr på den slags detaljer. Det er sikkert en af grundene til, at hun nærmest er fast medlem af festudvalget i vores firma. Hun havde da også været en tur på menukort.dk, hvor hun havde fundet alle detaljer i forbindelse med den forestående julefrokost. Nu skulle vi “bare” finde ud af, hvad vi skulle have at spise. Det er egentlig ret tillokkende, at man selv kan være med til at bestemme, hvilken mad vi skulle spise.

Jeg kan huske et andet år, hvor julefrokosten gik fuldstændigt i skuddermudder. I stedet for at arrangere noget ude i byen eller få mad bragt, så havde nogen i firmaet fået den supergode idé at vi skulle lave et sammenskudsgilde. Nogen skulle tage medisterpølse med, andre skulle tage rødkål med og så videre. Desværre var der lige en massiv influenza i omløb. Det betød, at dem, som skulle have brød, snaps, frikadeller og en masse andre ting med, de lå hjemme i sengen og passede deres feber. Det år blev vi enige om, at det skulle vi aldrig gøre igen. Derfor har vi altid siden holdt julefrokost ude eller i firmaet.

Det år vi havde jubilæum holdt vi julefrokost ombord på Oslobåden. Det var en tur, som ingen af de deltagende vil glemme lige med det samme. Vi var nemlig så uhelldige, at vi – da vi skulle hjem igen og holde den store fest – rendt ind i en af de store decemberstorme. De fleste af mine kolleger gik ret hurtigt i dørken – eller rettere sagt ned i deres kahyt med en ordentlig omgang søsyge. Det var endnu en læremulighed. Ikke noget med at holde julefrokost til søs.

Tags:
Back to top